اخبار پزشکی, اخبارسایت, اطلاعیه ها, مقالات پزشکی

آناتومی و فیزیولوژی قلب

ساختمان و عمل دستگاه قلب و عروق :

دستگاه قلب و عروق شامل قلب-سرخ رگها- مویرگها-و سیاهرگها و عروق لنفاوی میباشد. قلب انسان به طور متوسط 72 بار در دقیقه در هر فرد میزند.

تا خون اکسیژن دار را با کفایتی کامپیوتر گونه با هر ضربان به بستر رگ ها بفرستد.

قلب عضله ای میان تهی و صنوبری شکل است که در ازای آن حدود 13cm و پهنای آن 9cm میباشد و در میان قفسه سینه میان دو ریه و روی دیافراگم جای گرفته و تقریبا 312 گرم وزن دارد. وزن و اندازه آن متاثر از سن , جنس . وزن. بدن . ورزش و بیماری قلبی است. قاعده آن در بالا و سمت راست/نوک آن در پایین و سمت چپ سینه قرار گرفته است.دو سوم حجم آن در طرف چپ و یک سوم آن نیز نسبت به خط فرضی که از وسط استرنوم می گذرد در سمت راست قرار دارد.قلب به طور مداوم ضربان دارد و بر خلاف سایر عضلات بدن وقی که از کار خسته و فرسوده شد نمیتواند از کار بایستد و یا استراحت کند لذا این عضو برای حفظ خونرسانی مناسب تمام قسمتهای بدن عمل پمپاژ را به طور مداوم و با قدرت کافی ادامه میدهد. کار تلمبه کردن قلب بر اساس انقباض (سیستول) و یا انبساط (دیاستول) دیوار ماهیچه ای آن را انجام میگیرد. قلب هر فرد سالم 60 الی 80 بار در دقیقه میزند و با هر ضربان به طور تقریبی 70cc خون را به بیرون میفرستد و برون ده کل آن حدود 5 لیتر در دقیقه است.

لایه های قلب

قلب از سه لایه مجزای بافتی تشکیل شده است که به ترتیب از خارج به داخل عبارتند از :

لایه پریکارد/ لایه میو کارد / لایه اندوکارد

1) لایه پریکارد : پریکارد کیسه ای دو لایه است که رویه بیرونی را میپوشاند / الف : لایه جداری (parietal Lyer ) ب: لایه احشایی (Visceral Lyer)  میان این دو لایه کیسه مانند فضایی هست که در آن 5-20 ml مایه پریکاردی وجود دارد. این مایه هنگام ضربان قلب از سایش آن با دنده و دیافراگم پیشگیری میکند . لایه درونی پریکارد احشایی به ماهیچه قلب چسبیده است لایه جداری که لایه بیرونی را میپوشاند از بافت همبند الاستیک ساخته شده است. اگر قلب دچار التهاب شود ممکن است خون یا مایه بین این دو پرده تجمع یابد. افزایش مزمن این مایع در بیماری های مختلف تا یک لیتر نیز برای بیمار مشکل ایجاد نمیکند ولی در حالت حاد حجم مایع افزایش یابد باعث فشار به میوکارد شده و از انبساط و انقباض قلب جلوگیری میکند که در این صورت بیمار دچار Tamponad Cardiac  شده است.

2) میوکارد : میوکارد شامل رشته های عضلانی در همپیچیده میباشد که تمام این رشته ها به طور یکنواخت عمل میکنند. این لایه همان عضلات انقباظی قلب را تشکیل میدهد کلفتی ماهیچه قلب در نواحی مختلف آن متفاوت است. ماهیچه قلب چپ کلفت تر و نواحی آن از قلب راست بیشتر است. زیرا در مقابل مقاومت بالای آئورت پمپ کرده و بار کاری آن بیشتر است. لایه میوکارد از نظر ظاهری مخطط ولی از نظر عملی به طور غیر ارادی عمل میکند.

3) لایه اندوکارد : این لایه از سلول های اندوتلیال نازک تشکیل شده و تمام سطوح حفره های داخل قلب ورودی دریچه ها را پوشانده است.به شدت لغزنده و صاف است تا روی آن لخته ای تشکیل نشود. در زیر لایه اندوتلیال آن لایه ای از تار های الاستیکی و پس از آن لایه ای از بافت همبند قرار گرفته که اندوکارد را به عضله قلب میچسباند. در این لایه رگ های خونی . عصاب و تار های شبکه پورکنژ جای دارند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید